października 15, 2017

Zabiegani Polacy

Po powrocie do Polski nie ukrywam, że mam o wiele mniej  wolnego czasu. Syndrom zabieganego Polaka potwierdzony :)
Z ciekawości przejrzałam sobie parę ankiet na ten temat.Jak pokazuje Narodowy Test, jesteśmy społeczeństwem żyjącym w ciągłym biegu, co potwierdza blisko 40% respondentów. Dużo czasu poświęcamy na pracę. Ponad połowa aktywnych zawodowo Polaków pracuje więcej niż 8 godzin. Ponadto uczestnicy Testu przyznają, że często mają zbyt wiele spraw na głowie, są podenerwowani i ciągle się gdzieś spieszą. Dodatkowo za mało śpimy. Tylko 17% społeczeństwa przesypia pełne 8 godzin. Ciężko też wygospodarować nam czas na relaks. Narodowy Test pokazał, że ponad połowa Polaków ma poczucie, że rzadko może sobie pozwolić na odpoczynek. Aż 76% uczestników Testu przyznało, że w ubiegłym roku nie było na urlopie. Natomiast ci, którzy z niego skorzystali, wypoczywali raczej krótko, bo mniej niż dwa tygodnie.

źródło : http://bi.gazeta.pl

No właśnie, tak to z nami jest. Jednakże mam takie wrażenie, że ta sytuacja powoli się zmienia. Przy odpowiednim wykształceniu można znaleźć dobrze płatną pracę, a także normalne zmiany po 8h. Przy takim trybie można spokojnie przespać 8h, wykorzystać wolny czas aby zadbać o siebie ( aktywność fizyczna) , załatwić drobne sprawy.
Aczkolwiek nie każdy potrafi to wykorzystać, bądź pracuje na dwa etaty, ale chyba tacy już jesteśmy, bądź jest to jakiś sposób na uniknięcie np. kredytu ;) Jednak na dłuższą metę może się niebezpiecznie skończyć, trzeba wiedzieć kiedy powiedzieć STOP.
Dużym błędem jest brak urlopu. Każdy potrzebuje regeneracji, tak jak w treningu nie można się przetrenować, tak i w pracy.
Ja osobiście nie lubię  nudy, dlatego też nie leżakuję w wolnej chwili a spędzam ten czas aktywnie. Lubię nasz tryb życia, ale też od czasu do czasu odpuszczam sobie pewne zadania aby dać organizmowi się zregenerować, bo przecież nie jesteśmy robotami.
Najważniejsze w tym naszym zabieganym świecie jest zorganizowanie !
Możemy zrobić naprawdę dużo, trzeba tylko to odpowiednio zaplanować, myśleć o jeden krok do przodu, przewidzieć niepowodzenie, mieć gotowy plan B.

A jak u was wyglądają dni w tygodniu ?  Macie wszystko rozplanowane ?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Polskie produkty , Blogger